Kromě kanabinoidů obsahuje konopí také tzv. terpeny. Ty jsou zodpovědné za vůni a chuť příslušného kmene, ale mají také léčivý potenciál. Předpokládá se, že mají posilující a zmírňující vliv na účinky kanabinoidů. Současný výzkum se snaží porozumět obsaženým terpenům a jejich účinku na člověka s cílem optimalizovat léčebné účinky konopí. V tomto článku najdete informace o nejběžnějších terpenech konopí, k jakému účelu podle současného výzkumu slouží a jak je lze rozpoznat.
Terpeny jsou organické látky, které se nacházejí ve všech rostlinách. Nejsou nezbytné pro přežití daného organismu, ale mohou plnit řadu užitečných úkolů. Jsou proto řazeny mezi sekundární rostlinné látky. Terpeny jsou velmi různorodou skupinou chemických sloučenin s odpovídajícím širokým spektrem vlastností. Nejběžnějším rysem terpenů je jejich páteř na bázi isoprenu. (1)
Terpeny mohou být mimo jiné zodpovědné za vnější vzhled rostliny, její chuť a vůni. V přírodě někdy plní funkci přitahování hmyzu na podporu rozmnožování nebo odpuzování škůdců. Například charakteristický zápach jehličnanů a dalších rostlin je způsoben terpeny v lese. Na určité struktuře terpenů je založena také vůně trav, citrusových plodů, máty a vůně květů konopí. Terpeny mohou mít pro člověka různé profily účinků, které se využívají v léčitelství v aromaterapii a v různých odrůdách konopí. (2)
Pokud se ptáte na terpeny, někdy narazíte na termín terpenoidy. Termíny terpenoidy a terpeny se často používají zaměnitelně. Přesně řečeno, terpenoidy jsou struktury podobné terpenům, jejichž zvláštností je, že jejich chemické složení může být na rozdíl od čistých terpenů založeno kromě uhlíku a vodíku i na dalších složkách. (1)
Kromě toho se terpeny dělí do čtyř kategorií: monoterpeny, diterpeny, triterpeny a seskviterpeny. Označují množství chemických stavebních kamenů, které tvoří daný terpen. Monoterpeny (např. myrcen, pinen a linalool) a seskviterpeny (např. humulen a bisabolol) mají zvláštní význam pro léčebné využití. Mnoho rostlin je produkuje ve velkém množství a jsou surovinou pro výrobu esenciálních olejů. (3)
Terpeny nemají přímý psychoaktivní účinek. Mohou však pomáhat zvyšovat nebo snižovat omamný účinek THC. Tomuto jevu se říká doprovodný účinek. Entourage efekt označuje účinky látky, které nejsou výsledkem součtu jednotlivých účinků, ale kombinace složek (zde: kanabinoidů a terpenů) a jejich specifických profilů účinků. Kromě vyhlídky na modulaci omamných účinků THC prostřednictvím specifického terpenového profilu za účelem lékařského prospěchu se v současném výzkumu zvažují i další lékařské výhody, které by mohly vyplynout z cíleného uplatnění entourage efektu. Ty mohou zahrnovat silnější a/nebo rychlejší úlevu od příznaků, eliminaci vedlejších účinků, ale také nové účinky, které jsou prospěšné pro průběh léčby konopím. Vyjádření o přesné povaze tohoto účinku a jeho možném uplatnění však vyžadují další výzkum. (4)
Při vaporizaci přípravků z léčebného konopí se obsažené účinné látky odpařují působením tepla a poté se inhalují. Je třeba poznamenat, že terpeny, stejně jako všechny ostatní složky, vyžadují své vlastní teplotní prahy, aby mohly být absorbovány v páře a inhalovány. To znamená, že pro úplné uvolnění všech obsažených terpenů je nutná minimální teplota. Naopak je možné některé terpeny z účinku vyloučit tím, že se přípravek během vaporizace udržuje pod příslušnou teplotní hranicí. Horní hranice pro konzumaci léčebného konopí je 230 °C. Při této teplotě začíná proces hoření.
To znamená, že některé složky (včetně terpenů) shoří bez jakéhokoli účinku. Zároveň se při hoření uvolňují škodlivé látky, které při dlouhodobé konzumaci vedou k problémům s plícemi a dýchacími cestami. Terpeny, které začínají působit až při teplotě 230 °C (např. geraniol, který se v konopí vyskytuje spíše výjimečně), jsou proto pro lékařské použití nevhodné. Některé terpeny se navíc mohou ukázat jako zdraví škodlivé, pokud pacienti trpí určitými alergiemi. Před zahájením léčby konopím by se alergici měli poradit se svými ošetřujícími lékaři a lékárníky, aby získali podrobnější informace o profilech terpenů a případných intolerancích. (5)
K dnešnímu dni bylo v různých léčivých kmenech konopí identifikováno přibližně 400 různých terpenů. Zjišťování jejich účinku na lidský organismus je předmětem probíhajícího výzkumu. Některé z nejznámějších terpenů a jejich účinky najdete v tomto seznamu.
Bisabolol: Bisabolol má mírně nasládlou chuť připomínající heřmánek. Je spojován s bolest tišícími účinky, údajně zklidňuje podráždění kůže a má protizánětlivé účinky. Bisabolol lze inhalovat již od teploty 153 °C. (6)
Borneol: Borneol má jemnou mátovou příchuť a je spojován s uklidňujícím a stres snižujícím účinkem, který může mít na pacienty účinek snižující úzkost. Lze jej inhalovat od teploty 210 °C v odpařovači. (7)
Karyofylen: Tento terpen se vyskytuje v konopí, ale i v hřebíčku a skořici. Poznáte ho podle kořeněného tónu. Říká se, že karyofylen zmírňuje příznaky deprese, ale má také protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Karyofylen se v odpařovači odpařuje od teploty 130 °C. (8)
Eukalyptol: Eukalyptol je částečně zodpovědný za osvěžující účinek eukalyptu. Říká se, že má také uklidňující účinky, zmírňuje bolest a příznivě ovlivňuje krevní oběh. Terpeny eukalyptolu se odpařují při teplotě 177 °C. (9)
Humulen: Humulen je známý především tím, že dodává chmelu zemitou chuť. Uvádí se, že zmírňuje záněty a bolest. Má také antibakteriální vlastnosti. Existují také studie, které naznačují účinek potlačující chuť k jídlu. Pro uvolnění humulenu je nutná teplota 106 °C. (10)
Limonen: Limonen má zásadní vliv na chuť a vůni citrusových plodů nebo rostlin s nimi spojených. Limonen může mít anxiolytický účinek a působit proti depresivním příznakům s účinkem na zlepšení nálady. Teplota potřebná k uvolnění limonenu je 176 °C. (11)
Linalool: Terpeny linaloolu mají květinovou vůni. Uvádí se, že mají relaxační a spánek navozující účinek. Linalool může mít také anxiolytický účinek. V odpařovači se odpařuje od teploty 198 °C. (12)
Myrcen: Myrcen se v konopí často vyskytuje pouze v malém množství. Vytváří zemitou chuť a může působit na zlepšení nálady a zmírnění úzkosti. Existují také důkazy, že myrcen má antibakteriální a antimykotické (protiplísňové) vlastnosti. Kromě toho mohou terpeny myrcenu v konopí optimalizovat účinek obsaženého THC. K aktivaci myrcenu je zapotřebí teplota 167 °C. (13)
Ocimen: Ocimen má směs borovicové a citrusové chuti. Často se vyskytuje společně s myrcenem. Uvádí se, že má protizánětlivé vlastnosti. Ocimen se vypařuje již při teplotách 66 °C. (14)
Pinen: Pinenové terpeny jsou pojmenovány podle výrazné borovicové vůně, kterou vydávají. Říká se, že mají protizánětlivé vlastnosti a stimulují různé mozkové aktivity související s kreativitou a pamětí. Při vaporizaci je k aktivaci pinenu zapotřebí teplota 155 °C. (13)
Terpinol: Terpinol se nachází mimo jiné v konopí, jablkách, lipovém květu a šeříku. Je spojován s uklidňujícím účinkem, protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi. Terpinol vyžaduje při odpařování teplotu 185 °C. (15)
Valencen: Tento terpen vytváří sladké aroma a je známý především pro své dermatologické vlastnosti. Může mít hojivý účinek na poškození kůže a zabraňuje tvorbě plísní. Valencen se odpařuje od teploty 123 °C. (16)
Protože terpeny samy o sobě nemají žádné omamné vlastnosti, nepodléhají zákonu o omamných látkách. Držení a používání léčivých terpenů, například ve formě spreje, nepodléhá žádným zvláštním požadavkům. Kombinace kanabinoidů a terpenů v rámci květů konopí a přípravků z léčebného konopí za účelem dosažení doprovodného účinku a profilu účinku specifického pro daný kmen je však legální pouze na lékařský předpis. Každý, kdo si chce koupit konopné terpeny nebo užívat terpeny prostřednictvím konopí, proto potřebuje lékařský předpis. Požadavky na léčbu konopím naleznete v našem článku. V zásadě jsou všichni ošetřující lékaři oprávněni předepsat léčebné konopí, pokud (podle jejich názoru) může zmírnit diagnostikovaný stav. Zdravotní pojišťovny hradí náklady na léčbu konopím, pokud pacienti dosáhli konce léčby. V opačném případě si musí náklady (5-15 eur za gram) hradit sami. (17)
Pokud máte lékařský předpis, můžete informace, které obsahuje (přípravek, množství atd.), zadat do kontaktního formuláře MYCANNABIS. Poté obdržíte nabídku e-mailem. Pokud tuto nabídku přijmete, máte k dispozici různé možnosti platby (včetně bankovního převodu, PayPal, platby na účet). Po obdržení platby obdržíte požadovaný konopný přípravek jako zásilku DHL do tří dnů. Doprava je zdarma. Případně si můžete za poplatek objednat expresní doručení, které zajistí doručení nejpozději do 12 hodin následujícího dne.